Bel ağrısı / diskojenik ağrı

Siz zannediyormusunuz ki her beli ağrıyan bel fıtığı hastasıdır? Neden hekimler, bel fıtığını tedavi ediyoruz diye ortaya çıkan , kimi vakit bel çeken kimi vakit farklı, örneğin bele zift yapıştıran yada başına nazaran afedersiniz hamamda masajla bel fıtığı tedavisi yapıyorum diye ortaya çıkan ve doktor olmayan şarlatanlara karşıdır?

Tabiplerin telaşı paramıdır? Bunların uyguladıkları metotlar külliyen yanlışmıdır ?

1- Her bel ağrısı bel fıtığı değildir

2- Çekme yahut manuplasyon ( yani elleri kullanarak bele birtakım metotların uygulanması)

3- Bel bölgesine sıcak tatbikatı Bütün bunlar ilgili branş doktorlarının şahsen yada nezaretinde uygulayacağı tedavi metotları ortasında yer alır. Lakin hangi bel ağrısında hangi metodu kullanacağınızın ayırdını yapmak yıllar gerektiren uzun bir sürecin meyvesidir. Omurgamız çok karmaşık anatomik yapıları içerir.

Yoksa , komşu şurada bel çeken birisi var biz iki büklüm gittik” belimi çekti odur budur belimde tık yok” senide götürelim. Yeterlide belde ağrı kaynağı olan bir sürü soruna daima birebir usulü yani bel çekmeyi uygularsanız bize gelen hastalardan bildiğimiz için söylüyorum geri dönüşü olamayan sakatlılarla karşılaşabilirsiniz. Uyarması bizden.

İşte Dejeneratif disk Hastalığı (DDH) da halk ortasında az bilinen lakin kesinlikle tabiplerin tedavi etmesi gereken ve bel ağrılarının en sık görülen nedenidir. Çok ayakta kalınca, bilhassa çok oturunca ve de ayağa kalkma esnasında ya da ağır bir şey kaldırıldığında AĞRI biçiminde karşımıza çıkan bir rahatsızlıktır. Yaşlanmamızın doğal bir sonucu olarak omurgalarımızın ortasında bulunan disklerin (yastıkçıkların ) yıpranması, aşınması, esnekliğini kaybetmesi, doğal suyunu kaybetmesi olarak tanımlayabiliriz. Omurgalarımız ortasında bulunan yastıkçıklar yük taşırken yahut bedenimizin çok karmaşık hareketlerinde bilhassa belimizde bir amortisör misyonu görerek vücudumuzun istikrarlı hareket etmesini ve ağrı oluşmaması için takviye vazifesini üstlenirler, Çok farklı nedenlerden ötürü DDH görülebilir,: Bir yaşlılık hastalığı olmasına karşın genç insanlarda da görülebilir.

Şayet geçmeyen bel boyun ağrısı varsa sizde DDH olabilir. En çok bel de görülür. Sinsi ilerleyici gitgide daha fazla rahatsızlık ve ağrı verici, günlük hayat kalitemizi bozucu hatta ilaçlarla geçmemeye başlayan bir hastalıktır.Tıbbi olarak Spondiloz tabiri ile tabir edilir.

MR çektirdiğinizde Karanlık Disk dediğimiz olağanda yastıkçıkların içi jöle kıvamında olduğundan açık renkte görülür DDH olanlarda ise Tüm disk yani yastıkçık siyah görülür. Bu özelliklerini ve suyunu kaybetmiş diskler artık şok emici, yükü dengeleyici ve belimizi hami özelliklerini yitirmiştirler. Sıvısını kaybetmiş diskler susuz toprak üzere çatlar ve beden onu tamir etmek için olağanda orada olmaması geren damar ve hudutları bölgeye gönderir. Çatlamış disklerin içersine giren bu sonlar vakit içinde örneğin çok ayakta kalınca ya da ağır kaldırınca çabucak Ağrı alarmı verirler. Hem direk temas hemde ağrıya neden olan unsurlar hasarlı disk dokusundan salınırlar. Birebir yerden fıtık olma ihtimali daha yüksektir. Şunu da belirtmeliyiz ki her karanlık disk ağrı nedeni olmayabilir. Kesin teşhis koymak için bizim diskografi dediğimiz bir prosedürü uygulamak gereklidir. Ameliyathane şartlarında uygulanır.

Tedavi olarak ilaçlara ve FTR ye karşılık vermeyen ilerlemiş olaylarda biz

1- Epidural kortizon uygulamaları

2- Morfin bantları

3- IDET ( yastıkçıkların içersinde olağanda olmaması gereken ancak orada oluşan ve ağrıya neden olan sonların radyofrekans yöntemi yada LASER ile yakılması esasına dayanır)

4- Pahsa cath. Uygulaması . Ağrılı yastıkçıktan kalkan uyarıların omuriliğimize taşınmasına engel olma işlemidir.

5- Cerrahi girişimler en son düşünülecek seçeneklerdir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir