Doğal saç bakımı nasıl olmalı?

DOĞAL SAÇ BAKIMI
Sağlıklı saçlara sahip olmak için en kıymetli fonksiyon nizamlı biçimde yıkanmaktır. Saçların fırçalanması ise dökülen saçları, kir ve tozları uzaklaştırıcı fonksiyon görmektedir. Saçın haftada en az bir ya da iki defa yıkanması gerekmektedir. Yağlı saçlar ise daha sık yıkanmalıdır fakat hergün saçın yıkanması ve şampuan kullanımı da sakıncalıdır. Saçlar pak su ile yeterlice durulandıktan sonra kurutulmadan evvel nazik bir biçimde taranmalıdır. Saçların kurulanmasında yumuşak bir havlu kullanılmalıdır. Şayet sert bir havlu kullanılır ya da çok şiddetli ovulursa saçlar kırılabilir. Saçlar elektrikli kurutucularla kurutulabilir fakat kurutucunun saça çok yakın tutulmaması gerekmektedir. Zira kurutma makineleri saçı yakabilir.
Saçların yıkanması için kullanılan şampuanların içeriğini kolay çözünebilir özellikteki yağ eritici bir husus oluşturmaktadır. Şampuanlara ayrıyeten koku, renk ve ağırlaştırıcı unsurlar eklenmektedir. Bu ek unsurlar saçlı deride tahrişe yol açabilirler. Piyasada bulunan şampuanlarda kullanılan kimi hususlar allerjik tepkilere neden olabilir. Bu nedenle şampuan seçiminde, niteliği bilinmeyen hususlardan kaçınılmalıdır.
Saç tabanlarında kepek varsa, sık sık çok sıcak olmayan su ve sabunla yıkamak faydalı olabilir. Saçlar bol su ile düzgünce durulandıktan sonra da kepeklenme önlenemiyorsa bir sıhhat kuruluşuna danışılmalıdır. Tabip önerisi dışında saçlar için faydalı olduğu ileri sürülen hususlar inançlı olmayabilirler. Saç paklığında şahsî olarak kullanılan fırça ve taraklar sık aralıklarla sıcak sabunlu su ile yıkanmalı ve durulanmalıdır. Sıhhat faydası dışında saçların paklık ve nizamı, beşerler ortasındaki münasebetlerde ve kendini uygun hissetmede tesiri olan olumlu dış görünüş açısından da değerlidir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir