Saç ekiminde fue yöntemi

Fue Tekniği Nedir?
Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE)
Dünyada son teknoloji olarak uygulanan saç ekimi yolu FUE, hem saçı alırken hem de alınan saçı ekerken doğal sonuçlar ortaya sunan bir saç ekimi metodudur. Fue formülü, saçlı bölgeden alınan canlı saç köklerinin tek tek başın saçsız bölgesine transferinin gerçekleştirilmesi sürecidir. FUT tekniğinden farklı olarak bu metotta foliküler üniteler(grefrler) direkt bıçak kullanmadan 0.6 çapındaki özel iğnelerle çıkarılır ve tekrar özel iğnelerle kanal açılarak tek tek ekilir. Bu prosedür birebir vakitte “non-invasive” olarak bilinir. FUE usulünde donör alanda neşter kullanılmaz, dikiş atılmaz ve köklerin alındığı bölgede hiçbir iz kalmaz. Hastaya hiçbir komplikasyon yaratmadan , günlük ömründen alıkoymadan süreç gerçekleşir.
Fue saç ekim metodu, birinci olarak Avusturalya’dan Dr. Woods tarafından “Wood Technique” ismiyle duyurulmasına karşın, kendisi bu saç ekim metodunun ayrıntılarını bildirmediği için bu isimle kabul görmemiştir. 2002 yılında, Dr. Rassman ve Dr. Bernstein tarafından ayrıntılarını içeren haliyle bu metod bilim dünyasına duyurulmuştur. Saç ekiminde kullanılan teknoloji Fue usulü ile tam manası ile tepe yapmıştır. Söz manası olarak kıl kökünün alım halini tanım etmektedir.
Fue saç ekim metodunda, fut saç ekim metodundan farklı olarak, bedenin her bölgesinden kök hücre almak mümkündür. Fue metodunun bir öbür avantajı ise, ilgili kısımdan bir deri modülünün çıkartılmak zorunda olmaması ve kök hücrelerinin üzerinde birebir çalışılabilinmesidir. fut saç ekim metodunda alınan modülün bulunduğu kısım dikiş ile birleştirildiği için çok ince bir çizgi halinde de olsa iz kalmaktadır.Fue saç ekim metodunda yeniden lokal anestezi ile kaynak olarak belirlenen yerler uyuşturulur. Uyuşturulma gerçekleştikten sonra ilgili uzman saç köklerini ucu 1 mm. den daha küçük özel bir alet yardımıyla teker teker ayrıştırmaya başlar. Bu basamak alınan köklerin sağlıklı kalabilmesi ve saç ekme gerçekleştikten sonra ekildikleri yerde durabilmeleri için hayati değer taşımaktadır. Bu ayrıştırma süreci genel olarak evvelden hasta ile anlaşılmış tane sayısına nazaran yapıldığı için adet bazlı olarak yapılır. Ayrıştırılan saç kökleri yeniden hücre suyundan bekletilerek saç ekimi başlayana kadar sağlıklı kalmaları sağlanır. Alım süreci tamamlandıktan sonra, saç ekimi gerçekleştirilecek alanda, fut metodunda da olduğu üzere evvel lokal anestezi ile uyuşturma sonra da kanal açma süreçleri uygulanır. Açılan kanallara, çıkartılan saç kökleri tek tek yerleştirilir.
FUE Sürecinin Kademeleri
Evvel ense saçlarının traş edilmesi ile başlanır. Köklerin alınacağı bölge lokal anestezi yapılarak uyuşturulduktan sonra 0.6 mm çapındaki iğnelerle köklere tek tek girilerek saç kökleri çıkarılır.
Bu metod ile elde edilen greftler foliküler ünitelerden oluşmaktadır ve üzerinde bir süreç yapılmasına ekseriyetle gerek yoktur.
FUE metodu, göğüs ve sırt kılları transplantasyonuna da müsaade vermektedir. Alınan bu kıllar vakit içinde transplante edildiği bölgeye ilişkin kıl özelliklerine ahenk sağlayıp, tıpkı imgeye sahip olarak hayatını sürdürür. Daha çok sıklaştırma operasyonlarında tercih edilmektedir.
FUE ile saç ekiminin Avantajları
İhtimamla hazırlanmış Foliküler Ünite aşıları en az ölçüde deri dokusu içerir ve çok küçük yapılardır ve bu nedenle çok az travma yaratan küçük kesiklere ekilir.
Daha az ölçüde kesik ile birlikte daha küçük graft kullanılması tek bir seansta daha çok sayıda saç ekilmesini sağlar.
Yüksek kuvvette bir mikroskop kullanılarak verici dokunun itinalı bir halde düzeltilerek Foliküler Ünitelere dönüştürülmesi, azami sayıda bozulmamış ve eksiksiz graftin elde edilmesini ve hastanın sahip olduğu doku kısıtlı olduğundan ötürü hastanın mümkün olduğunca çok alıcı alanının kaplanmasını sağlar.
Bir Fue ile yapılan saç ekimi, yakın bir incelemede bile doğal görünür.
Fue ile saç ekimi süreci, yeni saç için gerçek saçı kopya ettiğinden, saçın uzaması da yakın incelemede bile doğal bir biçimde olur.
Fue ile saç ekimi tek bir seanstan sonra bile epeyce doğal görünür. Ek seanslar yalnızca saç ekiminin yoğunluğunu artırmak için ya da saç kaybının devam ettiği bölgelere yeni saç ekimi için yapılır.

Fue tekniği ile saç ekiminin en değerli avantajlarından biri, rastgele bir deri dokusunun çırarılmadan kök hücrelerinin üzerinde birebir çalışılabilinmesidir. Fut yoluyla saç ekiminde alınan modülün bulunduğu kısım dikiş ile birleştiği için ince bir çizgi halinde olsa bile iz kalmaktadır fakat fue prosedürüyle saç ekim sürecinde gözle görülür bir iz kalmamaktadır.
Fue saç ekim metodunda lokal anestezi ile kaynak olarak belirlenen yerler uyuşturulur. Uyuşturulma gerçekleştikten sonra ilgili uzman saç köklerini ucu 1 mm. den biraz daha küçük özel fue motoru yardımıyla teker teker ayrıştırmaya başlar. Bu basamak alınan köklerin sağlıklı kalabilmesi ve saç ekimi gerçekleştikten sonra ekildikleri yerde durabilmeleri için hayati ehemmiyet taşımaktadır. Bu ayrıştırma süreci genel olarak evvelce hasta ile anlaşılmış greft sayısına nazaran yapıldığı için adet bazlı olarak yapılır. Ayrıştırılan saç kökleri yeniden hücre suyundan bekletilerek saç ekimi başlayana kadar sağlıklı kalmaları sağlanır. Alım süreci tamamlandıktan sonra, saç ekimi gerçekleştirilecek alanda, evvel lokal anestezi ile uyuşturma sonra da delik açma süreçleri uygulanır. Açılan deliklere, çıkartılan saç kökleri teker teker yerleştirilir. Bu etabın da tamamlanmasıyla fue saç ekim metodu tamamlanmış olur.
Saç ekimi süreci isteğe ya da gereksinime nazaran birer gün ortayla uygulanabilir.
Sakal,bıyık ve kaşlarında ekilme mümkünlüğü vardır.
Verici bölge kısıtlaması olmadığından istenilen yoğunlukta saç ekimi yapılır.
Donör alan küçük noktalar halinde olduğundan ötürü kısa müddette güzelleşme görülür.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir