Bölgesel analjezi ile sezaryen operasyonu

Sezaryen, rahimin cerrahi olarak açılmasıyla bebeğin dışarı çıkarılması operasyonudur. Çok uzun yıllardan beri sıkça uygulanan ve 45-50 dakikada tamamlanabilen bir müdahale olmasına karşın sonuçta büyük bir batın cerrahisidir ve çeşitli riskleri vardır.
Bu yüzden mevzunun uzmanları mecbur kalınmadıkça tercih edilmemesini tavsiye ederler. Lakin muhtaçlık olduğunda, anne ve bebeğin hayatını kurtaran kıymetli bir operasyondur.

Bölgesel Analjezi ile Sezaryen
Bölgesel anestezi de anne adayı uyanıkdır, kendindedir, fakat bedeninin alt kısmı hissizdir. Burada yapılan süreçlerden hiç ağrı, acı duymaz.
Bu yol anne ve bebek için daha inançlıdır. Ve anne adayı ve eşinin doğum aksiyonunu; o anı beraberce yaşamalarını sağlar.

Üç tıp bölgesel analjezi prosedürü vardır:

1-Spinal Analjezi: Sezaryen anestezisinde altın standart spinal analjezidir. Hem planlı hem de acil sezaryenlerde kullanılabilir. Bedenimizin alt bölgesinden üste hisleri ve üstten alt bölgelere hareket buyruklarını taşıyan sonların oluşturduğu kordon, omurgamız ortasında, içinde sıvı olan bir kılıfla çevrilmiştir. Spinal anestezi de çok az ölçü lokal anestezik ilaç, bu kılıf içindeki sıvıya, incecik bir iğne ile verilir. O yüzden tesir çabucak başlar ve çok nettir. Ağrı, acı duyusuyla birlikte dokunma ve ısı duyuları da süreksiz olarak kaybolabilir. Hatta bir süre hareket bile edilemeyebilir.

Çabuk uygulanabilir olması, yeni çıkan çok ince iğnelerle süreç sonrası baş ağrısının çabucak hemen hiç olmaması, uzun tesirli ilaçlarla operasyon sonrası konfor sağlanabilmesiyle en sık tercih tercih edilen usul olmuştur.

2-Epidural Analjezi:
Duramater zarının dış kısmına epidural alana ilaç verilir.Genellikle kateter de takılıp operasyon sonrası ağrı denetimi için de kullanılır.
Daha çok, olağan ağrısız doğum için epidural kateter takılan anne adaylarında daha sonra sezaryen gerektiğinde kullanılır. Anneye ek bir iğne yapmadan, hiç narkoz da vermeden yalnızca epidural kateterden biraz daha ilaç verilerek operasyon için kâfi analjezi sağlanır. Spinale nazaran daha fazla ölçü ilaç verilir. Tesir biraz daha geç başlar ancak daha da uzun sürer.

3-Kombine Epidural-Spinal: Spinal ile operasyon esnasında, epidural kateterle ise operasyon sonrası ağrı gideriminde yararlanılır. Uygulama mühleti daha uzundur. Uzman ellerde uygulanmalıdır. Daha masraflıdır. Şimdi çok yaygınlaşmamıştır.
Sezaryan da bölgesel analjezinin avantajları
* Uygun uygulanan bölgesel analjezi her vakit siz ve bebeğiniz için daha emniyetlidir.
* Doğumunuzu, bebeğinizin dünyaya geldiği o hoş anı eşinizle birlikte yaşamanıza imkan verir.
* Bebeğinizi biran evvel kucağınıza alabilir, kısa müddet içinde beslemeğe başlayabilirsiniz.
* Operasyon sonrasında uyku hali, sersemlik, bulantı kusma ve ağrı ve sancınız olmaz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir