Karın germe ameliyatı /abdominoplasti için ideal kişi misiniz?

-Karın estetiğinde en tesirli usul olan karın germe teşebbüsleri asla bir şişmanlık tedavisi olamaz.

-Kilo fazlalığınız yok. Şişman da sayılmazsınız. Çocuklarla işiniz bitti. Ancak onların vücudunuzdaki yansımaları hala durmakta: göbek deliğinizin altındaki karın cildiniz de çatlaklar var, gevşemiş, buruşmuş yada sarkmış. Üstelik yağ toplanmaları da bir türlü ne yapsanız gitmiyor. Göbek deliğinizin üstündeki bölgede de karın cildiniz gevşemiş, fazla üzere geliyor size. En uygun kişi sizsiniz. Kilo fazlalığınız var fakat obez sınıfına girmiyorsanız ve misal karın problemleriniz varsa bu da olabilirlik kriterleri içinde.

-En ufak çocuğunuz bir yaş civarında. Yani doğumdan itibaren en az bir, bir buçuk yıl geçti ve gelecekte çocuk yapmayı da artık düşünmüyorsanız, uygunsunuz demektir.

-Sigara operasyonun tüm basamaklarında ziyanlı. Sigarasız 2-3 haftayı göze almalısınız. İçmiyorsanız sorun yok.

-Sezaryan bölgesinde karnınızdaki sarkıklığın ölçüsüne uygun ve daha uzun izleriniz olacak. Gerçi bikini içine saklanabilir bu izler fakat yine de bu teşebbüsün doğal bedelidir. Bunu kabul etmeli ve beklentilerinizi buna nazaran oluşturmalısınız.

-Karın bölgenizden iç organlara ait bir ameliyat geçirmemiş olmanız muhtemel izlerin yeri ve ameliyatın performansı açısından değerlidir. Mide, bağırsak, safra kesesi vb. operasyonların bilhassa göbek üstündeki değişik boyutta alacak mümkün izleri karın germe ameliyatı için sakıncalı olabilir. Sıkı bir değerlendirmeye muhtaçlık olacaktır.

-Ve genel durumunuz güzel ise, ameliyata mahzur oluşturacak önemli bir sorununuz yoksa en ülkü hasta sizsiniz demektir. Muhtemel günlük meselelerinize ya da kronik bir rahatsızlığınız varsa bunu hekiminizle paylaşıp ona nazaran kararlar vereceksiniz demektir.

Dr.Halil Aksu

Anestezi ve Reanimasyon

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir